Telefon
WhatsApp

Tusmer Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Aday ve Belge Sahipleri

 1. Bulunduğum Şehirde Sınava Girebilirmiyim? 

         Tüsmer Belgelendirme Hizmetleri oalrak Türkiye'nin birçok ilinde sınav merkezlerimiz bulunmaktadır, bulunduğunuz ilde sınav merkezimiz bulunmadığı takdirde sizi en yakın merkezimize yönlendiriyoruz.

 

 2. Sınava Girmek ve Belge Almak İçin Ücret Ödeniyor Mu? 

          Sınavlara girebilmek için sınav öncesinde sınav ücretinin ve başarılı olunması durumunda MYK'nın talep ettiği belge basım ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Sınav ücretlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca belge zorunluluğu olan mesleklerde devlet teşviğinden yararlanarak, başarılı olunması durumunda ücret talep edilmemektedir.

 

 3. Devlet Teşviğinden Kaç Kere Yararlanabilirim? 

           Devlet teşviğinden 1 defaya mahsus tek bir meslek dalı için yararlanabilirsiniz.

 

 4. Tek Başvuru ile Kaç Tane Sınava Girme Hakkım Var? 

           Teşvikten yararlandığınız takdirde 3 hakkınız, teşvikten yararlanamadığınız durumda ise 2 hakkınız bulunmaktadır.

 

 5. Sınavdan Önce Eğitim Veriliyor Mu? 

            Hayır, doğrudan sınava tabi tutulmaktasınız.

 

 6. Belge Alabilmem İçin Diploma Şartı Aranıyor Mu? 

             Yapılan düzenlemelere ve mevzuata göre bazı mesleklerde aranmaktadır. Belge almak istediğiniz meslekte diploma şartı olup olmadığını bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 

 7. Belgemin Geçerlilik Süresi Var Mı? 

             Belge geçerlilik süresi ulusal yeterliliklerde belirtilmektedir, yeterliliklerin büyük çoğunluğunda bu süre 5 yıl olarak tanımlanmıştır. Bilişim sektöründe yer alan mesleklerde 4 yıl, kaynak mesleklerinde ise 2, 3 veya 6 yıl olarak değişkenlik göstermektedir.

 

 8. Yurtdışında Çalışabilmem İçin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Kabul Edilir Mi? 

              Tabiki. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi tüm dünya ülkelerinde geçerlidir.

 

 9. Henüz Zorunluluk Getirilmemiş Meslek Dalları İçin de MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Gerekir Mi? 

             Zorunlu olmamakla birlikte devletin sağlamış olduğu destek ve teşviklerden yararlabilmeniz için Mesleki Yeterlilik Belgesi almanız tavsiye edilmektedir. Mesleki Yeterlilik Belgenizin ulusal olarak geçerliliği bulunduğu için tüm dünya ülkelerinde size iş alanında prestij ve yetkinlik sağlamaktadır.

 

 10. Sınav Sonuçlarımı ve Belge Durumumu Nereden Öğrenebilirim? 

  • Tüsmer Belgelendirme internet sitesi üzerinden en üstte bulunan "Online İşlemler" menüsünden "Sınav Sonuçları" bölümüne giriş yaparak,
  • MYK Web Portal (https://portal.myk.gov.tr) üzerinden "Sorgulama" menüsündeki "Belge ve Sınav Sonuçları" bölümüne giriş yaparak,
  • e-Devlet Kapısı üzerinden

            Sınav sonuçlarınızı, belge durumunuzu ve teşvik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

        ** Görüntülediğiniz bilgilerde eksik veya hata olması durumunda Tüsmer Belgelendirme Hizmetleri yetkilileri ile irtibata geçerek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

 11. Sınavların Bazı Bölüm veya Bölümlerinde Başarısız Oldum, Başarılı Olduğum Bölümler Ne Zamana Kadar Geçerlidir? 

       Sınav ve birimlerin geçerlilik süreleri ulusal yeterliliklerde belirtilmektedir. Ulusal yeterliliklerin büyük bir çoğunluğunda sınav geçerliliği 1 yıl, birim geçerliliği ise 2 yıl olarak tanımlanmıştır.

 

 12. Gözetim Nedir? Sınava Girmiş Olduğum Kuruluş Benden Çeşitli Evraklar İstiyor, Vermek Zorunda Mıyım? 

       Gözetim, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibinin belgesinin geçerlilik süresi içerisinde ilgili mesleki yeterliliği sürdürdüğünün tespit edilmesi amacıyla yapılan izleme ve değerlendirme faaliyetleridir. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ulusal yeterliliklerde belirtilen gözetim şartlarına uygun olarak gözetim zamanı geldiğinde belge sahiplerinden o meslekte aktif olarak çalışmayı sürdürdüğünü gösterir kanıt ve kayıtları iletmelerini talep ederler. Belge sahibi istenen kanıt ve kayıtları ilgili yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna iletmelidir aksi takdirde kuruluş ilgili belgeyi askıya alma ve iptal etme hakkına sahiptir.

 

 13. Belgemin Geçerlilik Süresi Bitiminde Ne Oluyor? Belgemi Nasıl Yenileyebilirim? 

        MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişi geçerlilik süresi bitmeden önce belgesini yenileyebilir, eğer yenileme işlemlerini yapmazsa geçerlilik süresi tamamlandığında belgesinin geçerliliği sona erer. Yenileme işlemlerinin belgesi alınmış aynı Kuruluşta yapılması zorunlu değildir, ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından tercih edilen herhangi birinde belge yenileme yapılabilir.

 

 14. Sınavda Başarılı Oldum, Belgemi Ne Zaman ve Nereden Alabilirim? 

         Sınav belgeleri ve sınav kayıtları; sonuçlar sisteme girildikten sonra kurumumuzun "Karar Verici"leri tarafından incelenerek sınav prosedürlerine uygun görüldüğü takdirde onaylanır ve kesin sonuçlar MYK'ya bildirilir. MYK tarafından sınav sonuçları onaylanıp, belge basıldıktan sonra kurumumuza gönderir ve sonrada size ulaştırılır. Belgeniz elimize ulaştığı anda mesaj veya telefon yolu ile bilgilendirilirsiniz.

 

 15. Sınavdan Geçer Puan Aldığım Halde Sınav Sonucumda Başarısız Yazıyor, Bunun Nedeni Nedir? 

         Ulusal yeterliliklerin büyük bir çoğunluğunda kritik adımlar yer almaktadır. Kritik adım, sınavın başarıyla tamamlanması için adayın mutlaka eksiksiz yerine getirmesi gereken iş ve işlemleri ifade eder. Kritik adımlarda başarılı olamamış adaylar sınav sonucunda hangi notu alırsa alsın o sınavdan başarısız sayılmaktadırlar.

 

 16. Belgemi Kaybettim, Yeniden Basılmasını ve Bana Ulaştırılmasını Sağlayabilirmisiniz? 

        Tüsmer Belgelendirme Hizmetleri ile görüşmeniz ve yeniden basım talebinizi kurumumuza iletmeniz hâlinde belge masraf karşılığı ve gerekli evraklar sizden istenerek MYK'ya iletilir ve yeniden basılması sağlanır. Belgeniz elimize ulaştığında sms veya telefon yolu ile sizinle irtibata geçilir.

Bize Yazın